PROMLUVA Z 29. NEDĚLE V MEZIDOBÍ (A) – CYKLUS PROMLUV O MŠI SVATÉ XII: JDĚTE VE JMÉNU PÁNĚ!
Vidíme, jak se nám to dneska hezky sešlo: Máme uvažovat nad posledními částmi mše svaté a máme zároveň dnes Den modliteb za misie. Uvidíme, že je zde souvislost.
V závěru mše svaté kněz uděluje požehnání. Skrze tu kněžskou ruku žehná člověku sám Bůh. A k čemu žehná? Ke všemu, co ze zorného úhlu věčnosti potřebujeme. Zvláštním způsobem ale také žehná k tomu úkolu, k tomu poslání, které dostáváme v poslední větě mše svaté: „Jděte ve jménu Páně!“
Někdy s úsměvem říkám, že pro spoustu lidí je to nejočekávanější věta celé mše svaté a zpravidla také bývá velmi rychle naplněna. Ale já chci dneska poukázat právě na hloubku těchto posledních slov mše svaté.
Latinsky ta slova zní: „Ite, missa est!“ Mohli bychom ji přeložit: „Jděte, mše je!“ Ale to slovo „missa“ znamení nejen „mše“! Slovo missa pochází od slovesa „mittere“ – propustit, posílat. Podobně jako slovo „misie“ pochází z latinského „missio“ – poslání. Vidíme tu souvislost? A tak někteří ono „Ite, missa est!“ překládají ve významu „Jděte, mše je (ukončena).“ Jiní ho překládají: „Jděte, je propuštění (rozchod)!“ Nebo: „Jděte, propouštím vás!“ Tato věta bývá ale také překládána: „Jděte, jste vysláni!“ A mně se moc líbí ten český liturgický překlad: „Jděte ve jménu Páně!“
Ve jménu Božím mše svatá začala, ve jménu Božím jsme ji prožili a ve jménu Božím teď máme jít do světa. V tom světě to nemá být dovolená od Boha! Samozřejmě: Bude náš život vypadat jinak, než v kostele, ale má to být svědectví o Bohu – misie. To je naše poslání ve světě. Má být na nás vidět, že jsme se v kostele setkali s někým, kdo je pro nás důležitý nejen pro jednu hodinu týdně, ale pro celý život.
V Bibli je jedna krásná pasáž, jak Mojžíš vycházel ke stánku schůzky s Hospodinem a když se pak vracel, jeho tvář zářila. I z nás má po setkání s Kristem, po mši svaté, ve světě něco vyzařovat. Jakási vnitřní záře, která bude svědčit o tom, že se mezi námi a Bohem tady něco krásného a hlubokého odehrálo.
Krásné myšlenky na toto téma – myšlenky k té poslední větě mše svaté, uvádí otec arcibiskup Graubner:
Nemáme právo Boha před světem schovávat, ani ze strachu, že budeme přísněji posuzováni jako lidé na svícnu, ani z falešných ohledů na ty, kteří nechtějí být světlem. Každý se nestane světlem, ale každý by měl mít možnost ve světle vidět. Bloudí-li pak někdo díky tomu, že naše světlo nesvítí, je to naše vina, ne jeho.
Hořící plamen není moudré vystavovat větru. Je třeba ho chránit. Třeba podobně, jako když dáváme svíčku do lucerny. Pak je však nutné udržovat čisté sklo. Sklo černé od sazí nedovolí světlu zářit a ono neslouží. Je-li náš pohled zakalen hříchem a není-li stále očišťován skutky lásky, zůstává svět a mnozí lidé v něm ve tmě bezbožnosti. I nejčernější tma však ustupuje světlu, které svítí. Jediná malá svíčka dovede v temnotě posloužit k orientaci. Podobně může mnohým pomoci každý z nás, když ze sebe necháme vyzařovat Krista, kterého jsme přijali.
Kéž tomu tak je, kdykoliv budeme ze mše svaté odcházet.
Ite, missa est! Missa a missio. Mše a misie. Poslání. Souvislosti jsou…