Z důvodu změny ve vedení duchovní správy je dočasně na webových stránkách farnosti pravidelně aktualizována pouze záložka "Ohlášky". Ostatní dle možností.

Browse By

NOVOROČNÍ PROMLUVA – NA PIVO SE MÍSTO VŽDYCKY NAJDE

Dnes vám po probdělé noci chci nabídnout velmi jednoduché a krátké ale zároveň velmi důležité povzbuzení do Nového roku, které se mi kdysi dostalo do rukou:

Jednoho dne přisel do třídy učitel filozofie. Když se studenti usadili, vzal ze šuplíku nádobu a naplnil ji kameny. Potom se zeptal studentů, zda si myslí, že je nádoba plná. Studenti s ním souhlasili, že je. Potom profesor vzal krabičku s malými kaménky a vysypal je do nádoby s kameny, zatřásl nádobou a kaménky propadaly mezi kameny.

Profesor se zeptal znovu. Je teď nádoba plná? Studenti se pousmáli a souhlasili, že je. Profesor ale vzal krabičku s velmi jemným pískem a vysypal ho do nádoby. Samozřejmě písek vyplnil i ty nejmenší mezírky mezi kameny. Ted už byla nádoba opravdu plná.

Potom profesor řekl: „Touto ukázkou jsem chtěl znázornit, že náš život je jako tato nádoba. Kameny – to jsou nejdůležitější věci ve vašem životě – vaše vztahy, přátelé, rodina, partner, děti, zdraví, smysluplná práce, odpočinek…Všechno, co je tak důležité, že kdybyste to ztratili, bylo by to velmi těžké. Kaménky znázorňují ostatní, méně důležité věci. Například uznání druhých, hezký byt, auto… A písek je všechno ostatní, co nějak patří k životu.

Když dáte písek do nádoby jako první, nezůstane vám mnoho místa pro kameny. To stejné platí i v životě. Když budete ztrácet čas a energii na drobnosti, nikdy nebudete mít čas na věci, které jsou skutečně důležité.

Věnujte proto prosím pozornost rozhodujícím věcem ve vašem životě. Hrajte si se svými dětmi, vezměte svého partnera tancovat… Vždy bude čas uklidit dům, uvařit oběd, nakoupit, vyleštit auto.

Dejte si záležet na kamenech (věcech, na kterých vám skutečně záleží). Určete si své cíle. To ostatní jsou jen kaménky a písek. Hodně štěstí, doufám, že se vám to podaří!“

Poté k profesorovi přistoupil jeden student a zeptal se ho: „Myslíte pane profesore, že nádoba už je skutečně plná?“ Profesor mínil, že ano. Student tedy vzal sklenku piva a vlil ji do nádoby. Pivo se vsáklo do písku. A ponaučení? Na pivo se vždycky místo najde.

A tak to je i mé novoroční přání: Chceme-li nový rok dobře prožít, zkusme rozlišit, co jsou důležité kameny našeho života a co jsou jen kamínky či písek. Těm důležitým kamenům dejme přednost. A uvidíme, že zbude místo ještě i ty malé kamínky (na věci méně důležité) i na ten písek (na zábavu). A věřme, že zbude místo třeba i na to pivo…