Z důvodu změny ve vedení duchovní správy je dočasně na webových stránkách farnosti pravidelně aktualizována pouze záložka "Ohlášky". Ostatní dle možností.

Browse By

Ježíš a samařská žena v nás

Dlouhé ale překrásné evangelium k nám dneska zaznělo. Vypráví hlavně o třech věcech: O tom, že Ježíš sám si nachází člověka, o tom, že Ježíš přistupuje k člověku v pravdě a lásce a pak vypráví také o tom, co to s člověkem může a má udělat, když se setká s Kristem, když prožije ten dotek jeho pravdy a lásky.

Ježíš sám si nachází člověka. Všimněme si: Ta samařská žena jde navážit vodu v poledne. Ne ráno, ne večer, ale v poledne, kdy bývá největší vedro. A Ježíš se jí neptá: „Co tu děláš, proč nejsi ve stínu?“ On ví proč. Je to pochybná žena a jde pro vodu v poledne proto, aby se vyhnula setkání s lidmi. A to je nádherné: Chce se vyhnout setkání s lidmi a narazí na Krista. Tak to může být první otázka k našemu zamyšlení: Jak si Bůh našel nás? Jak si nás nachází i dneska?

A pak je tu to druhé: Ježíš přistupuje k člověku v pravdě a lásce. Ježíš si nehraje na doktora, který stojí nad umírající babičkou a vypravuje jí, jak si s ní ještě zatancuje. On stojí vůči člověku v pravdě a lásce. On té ženě neříká, že všecko je v pořádku a nic se neděje. On jí na rovinu říká: Ano, měla jsi už pět mužů a ten, kterého máš teď, není tvůj muž. Ale přitom s ní jedná s takovou něhou a láskou! Určitě stojí zato doma znovu se k tomu evangeliu vrátit a přečíst si ho. Je to 4. kapitola Janova evangelia. Týká se i nás: I vůči nám Ježíš stojí v pravdě a lásce. Může zde zaznít otázka: Co jsem já ve svém životě s Bohem nikdy neřešil? Na co chce Ježíš v pravdě a lásce upozornit mě?

Ale je tam ještě třetí důležitá výpověď: To setkání s milujícím ale i pravdivým Kristem tu ženu dává do pohybu. Ona jde tam, kam napřed vlastně vůbec nechtěla: Jde mezi lidi, ať už si řeknou, co chtějí, ale ona poznala a chce to říct lidem kolem sebe, že je tu někdo, za kým stojí za to jít. I my dnes a zde prožíváme s Ježíšem setkání v pravdě a lásce. V čem dá do pohybu mě?

Ve chvíli ticha teď rozjímejme, odpovězme si na otázky, které tu byly nastíněné: Jak si Ježíš našel mě? Co jsem třeba nikdy v životě s Bohem neřešil, co jsem vytěsňoval? Na co chce Ježíš v pravdě a lásce upozornit mě? Jak toto dnešní konkrétní setkání s milujícím i pravdivým Ježíšem dá do pohybu mě?